Hoppá: Orbán Viktorhoz fordultak Milák Kristóf miatt (VIDEÓ)
Wladár Sándor tudja, hogy ezzel kihúzta a gyufát, mégis megtette.
A svájci portál szerint a „belső körön” túl Orbán Viktor egy 10-15 üzletemberből álló csoportot gyűjtött maga köré.
A Neue Zürcher Zeitung egy kommentárban arról ír, hogy jövőre választások lesznek Magyarországon, és a miniszterelnök az előkészületek során megpróbálja átcsoportosítani vagyonát a hozzá közel álló üzletemberekhez. A jogi bizonytalanságok egyre nőnek a svájci lap szerint, s ez a külföldi vállalatok számára is kockázatot jelent.
Ennek kapcsán a szerző kitért Mészáros Lőrincre, Orbán gyerekkori barátjára: a Felcsútról származó egykori gázszerelő néhány év alatt hatalmas vagyont halmozott fel, és egyre több ágazatban terjeszkedik. Jelenleg például Magyarország második legnagyobb pénzintézetét hozzák létre három bankból az ő főszereplésével.
– akárcsak édesapja és veje, Tiborcz István –, és egyértelműen Orbán bábja, mondta Király Júlia pénzügyi szakértő, a magyar jegybank korábbi alelnöke. Különösen a jól képzett magyarok bírálják a gazdag üzletembert, aki kicsit együgyű, és a beszéde is egyszerű – mondják egyesek becsmérlően.
Ezen a „belső körön" túl Orbán egy 10-15 üzletemberből álló csoportot gyűjtött maga köré. Tóth István János, a Korrupciókutató Központ munkatársa ezt a rendszert favoritizmusnak nevezi. „2011 óta folyamatosan nőtt azon közbeszerzések aránya, amelyeket Orbán köréhez tartozó személyek nyernek" – állítja. Azonban ezek az üzletemberek nem alkotnak állandó csoportot. Néha egyikük elveszíti a miniszterelnök kegyeit, míg mások felemelkednek.
Senki sem állhat Orbán fölött"
– mondta Csillag István egykori gazdasági miniszter az orbáni körökben uralkodó erkölcsről. „Ő dönti el, ki nyer.”
Spéder Zoltán bankár és médiamenedzser például 2016-ban mélyrepülést élhetett át. Csányi Sándor pedig annyira beágyazódott a magyar gazdaságba, hogy valószínűleg támadhatatlan. Az üzletemberek az Orbánnal való kapcsolataiknak köszönhetően magas bevételeket tesznek zsebre, amelyek forrása az állam. Kovács Mátyás János gazdaságtörténész ezt a rendszert egy perpetuum mobile-hez hasonlítja: a miniszterelnök pénzt és posztokat osztogat, amivel megszilárdítja a rendszert.
(Fotó: Kárpáti László, a Kall Ingredients Kft. többségi tulajdonosa, Orbán Viktor miniszterelnök és Mészáros Lőrinc, az Opus Global Nyrt egyik tulajdonosa /b-j/ a kft. tiszapüspöki izocukorüzemének avatásán 2017. október 30-án. A magyar tulajdonban lévő vállalat 2015-ben jött létre azzal a céllal, hogy GMO-mentes magyar kukoricából cukor- és keményítőféleségeket állítson elő és értékesítsen. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt)